Hra na honěnou

V této povídce se ocitáme na Merkuru, kde pracují vynikající inženýři Národní americké společnosti pro výrobu robotů Gregory Powell a Michael Donovan. Je tam s nimi kromě jiného také experimentální robot, kterému říkají Rychlík. Ten se jednoho dne nevrátil z výpravy pro selen, který potřebovali pro obnovu baterií, jinak by se na Merkuru upekli. Když sledovali, co Rychlík dělá, narazili na to, že obíhá selenové jezírko stále kolem dokola.

Úkoly k práci s ukázkou:

  1. Vyhledejte v textu, jak jsou realizovány základní znaky sci-fi:
    a) údiv, obdiv k technice a k objevům
    b) technické vynálezy
    c) mimozemské prostředí
    d) jiný čas
    e) popularizace vědy
    f) seznámení se s novými vědeckými poznatky
    g) typické postavy sci-fi

Strana 47:
Na povrchu je čekal temný stín velké skály z černého čediče, která v tomto místě stínila Slunce. Obklopoval je svět bez vzduchu. Stín před nimi sahal dost daleko a pak bez jakéhokoliv přechodu zmizel a vystřídalo ho oslepující světlo znásobené odrazem miliardy krystalů na kamenité zemi.

"Vesmíre skákavej!" vydechl Donovan. "Vypadá to jako sníh." A opravdu to tak vypadalo.

Powell přelétl pohledem zářivý povrch Merkuru, zastavil se na horizontu a ohromeně zamrkal.

"Tohle musí být zvláštní úsek," řekl. "Merkur má nízké albedo a hornina je většinou šedá pemza. Podobně jako na Měsíci. Vypadá to krásně, co?"

Byl rád, že se na to všechno může dívat světelným filtrem svého průzoru. I kdyby byl ten pohled sebekrásnější, bez filtrů by je prudké slunce za půl minuty oslepilo.

Donovan se podíval na malý teploměr umístěný na zápěstí. "Ježkovy oči, teplota je 80 stupňů Celsia ve stínu!"

Powell to zkontroloval na svém teploměru. "No jo," přikývl, "trošku vysoká. To je atmosférou, víš?"

"Na Merkuru? Zbláznil ses?"

"Merkur není úplně bez vzduchu," vysvětloval Powell poněkud roztržitě. Právě si přidržoval dalekohled před průzorem a prsty v rukavicích skafandru se mu smekaly. "Při povrchu se shlukují jemné exhalace. Jsou to výpary těkavějších prvků a jejich složenin dost těžkých na to, aby je gravitace Merkuru přidržela. Selen, jód, rtuť, galium, potaš, bismut, těkavé kysličníky. Výpary se shromáždí ve stínu, vysrážejí se a vydávají teplo. Je to něco jako obrovský destilátor. Když si na skálu posvítíš baterkou, asi přijdeš na to, že je pokryta sírou a možná i kapičkami rtuti."

Jazykový rozbor této ukázky je myslím docela snadný:

  • odborné výrazy z oboru chemie a fyziky: (doplňte si sami)
  • výkladový slohový postup
  • expresivní výrazy:
  • kontaktové prostředky:
  • hovorový jazyk: jo
  • obecná čeština: skákavej
  • obrazná pojmenování, metafory, personifikace:
  • přirovnání
  • slang: robot Rychlík, jméno je možné považovat za slang, protože robot se jmenuje RCHK-13

Vraťme se k ději povídky. Oba inženýři zjistí, že robot naráží na vztah mezi třemi zákony. Kolem jezírka je pro něj nějaké nebezpečí, proto se k jezírku jen přibližuje, ale současně má úkol, který musí splnit, proto od jezírka úplně neodchází. Třetí zákon ho žene pryč, druhý zákon kupředu. Po několika pokusech vše vyřešit se rozhodnou zapůsobit na robota prvním zákonem. Powell se rozhodl vydat se na sluneční žár. Tam je ohrožen na životě a robot mu musí pomoct. První zákon přebije ostatní zákony. Zabere to. Robot mu pomůže a oni mu dají nový rozkaz: Přines selen za každou cenu, robot tedy potlačí třetí zákon ve prospěch druhého zákona.